ZAHRADA - POSKYTOVATEL SOCIÁLNÍCH SLUŽEB / PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE STŘEDOČESKÉHO KRAJE / HELENY MALÍŘOVÉ 1802, KLADNO
< Leden >
p ú s č p s n
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
FOTOGALERIE

Projekty

Logo_ROP

Zahrada úspěšně zrealizovala dva projekty z Regionálního operačního programu regionu Soudržnosti NUTS II Střední Čechy – Oblast sociální integrace. Oba projekty výrazně přispěly ke zkvalitnění poskytovaných služeb. Zahrada se díky projektům stala jediným zařízením v Kladně, které poskytuje komplexní nabídku sociálních služeb  dětem i dospělým s postižením, a to jak klientům Zahrady, tak i široké veřejnosti

I. Sociálně terapeutická dílna
II. Chráněné bydlelní

 I.

Prvním projektem "Výstavba sociálně terapeutické dílny" v celové hodnotě 7 028 tis. Kč se podařilo vybudovat nový objekt, který byl koncipován jako dřevostavba a svým vzhledem a celkovým uspořádáním zapadá do celkového exteriéru zahrady. Dílna je bezbariérová  a vnitřní uspořádání vyhovuje potřebám lidí s handicapem.

Smyslem dílny je nabídnout jak klientům Zahrady, tak dětem i dospělým s handicapem z Kladna a okolí možnost smysluplného využívání volného času.  Rozšířit si své sociální dovednosti, zvýšit si kvalifikaci v oblasti jednoduchých manuálních prací, získat zkušenosti s navazováním vztahů s dalšími lidmi a vytvořit kontakty s lidmi z běžné společnosti.  Tato sociální služba je bezplatná.

Sociálně terapeutická dílna je jedinečná v tom, že napomáhá kontaktu mezi klienty zařízení a lidmi s postižením, kteří žijí v domácím prostředí. Stává se i prostorem pro neformální setkávání všech, kteří mají zájem pomáhat v oblasti sociálních služeb, ať už jsou to dobrovolníci nebo mladí lidé z řad studentů. 


V Sociálně terapeutické dílně nabízíme pod vedením odborníků  činnosti 

v keramické dílně
výroba keramiky- modelování z hroudy/válečků/plátů, modelování z formy, lepení, zdobení, sušení, pálení, povrchové úpravy (engoby, oxidy, glazury), výroba hrníčků, váz, květináčů a drobných předmětů .
v textilní dílně
základy šití - šití polštářků/tašek/ubrusů/chňapek/textilních hraček, vyšívání, patchwork, tkaní, textilní koláže a aplikace, šití jednoduchých oděvů, šití na šicím stroji.
ve výtvarné dílně
Výtvarné techniky, malování na sklo, výroba svíček, pletení z proutí, malování na hedvábí, ubrousková technika, drátkování, batikování apod.
v počítačové učebně
základy práce s PC, seznámení s PC a jeho funkcemi, obsluha PC, práce s textovým editorem, používání Internetu, odesílání e-mailů, výuka didaktických programů uzpůsobených pro osoby se speciálními potřebami.


P5130004 P5130008

Kapacita dílny je 48 osob.
provozní doba:
pondělí – čtvrtek         8.30 – 12.00       14.00 - 17.00 hod.  
pátek                            8.30 – 12.00       14.00 - 16.00 hod.


II.

Druhým  projektem "Byty pro chráněné bydlení" v celové hodnotě 4 017 tis. Kč se Zahradě podařilo rozšířit již nabízenou službu chráněné bydlení o dva nové byty. Byty jsou umístěny v panelovém domě v centru města  a byly přebudovány z nebytových prostor podle potřeb klientů.  Nové chráněné bydlení je rozděleno do dvou bytových jednotek. V bytě  1 + KK bydlí dva klienti, kteří mají partnerský vztah. V bytě  2 + 1 žijí čtyři klienti.

Klienti mají velice dobře dostupné veškeré služby,  které město nabízí. Vzdálenost od Zahrady je cca 2 km.

Vzájemné soužití našich klientů s obyvateli panelového domu je oboustranně přínosné. Běžná veřejnost má možnost vidět, že i lidé s handicapem dokáží žít normálním způsobem, jen za mírné podpory asistentů.

Zahrada považuje chráněné bydlení za nejlepší možnost, jak poskytovat služby lidem s postižením, pokud nemohou žít v rodinném prostředí. Úspěšnost spočívá v tom, že je klientům poskytována individuální služba podle jejich skutečných potřeb v jejich domově.
Žádné ústavní zařízení nemůže nahradit rodinu, tj. přirozené prostředí pro vývoj člověka, které mu dává podněty pro jeho zdárný rozvoj.

P4052658 P5062707